ICADTS Reporter Haberi: ICADTS, Türkiye'de Uluslararası Sempozyumda Sunuldu

Uluslararası Alkol, Uyuşturucu ve Trafik Güvenliği Konseyi'nin üç ayda bir düzenli olarak yayınlanan dergisinde Enstitümüze aşağıdaki makale ile yer verilmiştir.


ICADTS Başkanı James Fell, 2. Uluslararası Uyuşturucu Politikası ve Halk Sağlığı Sempozyumu'nda sempozyum düzenleyicilerinden, kar amacı gütmeyen bir tedavi enstitüsü olan Türk Yeşilay Derneği (YESILAY) tarafından bir sunum yapmaya davet edildi. Sempozyum 26-27 Kasım 2018'de İstanbul, Türkiye’de yapıldı. Mr.Fell'in sunumu: “Esrarın Yasallaştırılması: Trafik Güvenliği Etkileri” başlığı altında toplandı ve üye alımı süreci ile ilgili ICADTS’in kısa bir açıklaması ile başladı. Marihuana kullanımının belirtileri, marihuana (THC) etkisi altında sürüş güvenliğindeki bozulmalarının tartışılması, alkol ve diğer uyuşturucularla ilgili kaza riski çalışmalarının sonuçları, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da marihuana kullanımının yaygınlığı ve dünya çapında tıbbi ve rekreasyon THC'sinin yasallaştırılması . Sempozyum, dünyanın dört bir yanından 400'den fazla katılımcıyı çekmiştir.

ICADTS üyelerine yeni katılan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Adli Tıp Enstitüsü Müdürü Profesör Faruk Aşıcıoğlu da katıldı ve atık su analizleriyle psikoaktif uyuşturucu kullanımının izlenmesi üzerine bir sunum yaptı. Diğer ilgi çeken sunum başlıkları, bağımlılığı olan kadınların anlaşılması, uyuşturucu kullanımıyla mücadelede basının rolü, dünya uyuşturucu sorununun halk sağlığı boyutlarını ele almak için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) faaliyetleri, uyuşturucu kullanımının kontrolündeki mevcut durum üzerine yapılan çalışmalar, Türkiye'de uyuşturucu politikaları ve kültürel açıdan ilgili bir terapötik toplumun nasıl oluşturulacağı ile ilgili zorluklar gibi konuları içermektedir. Açılış konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapmıştır.


Kaynak: ICADTS Muhabiri (Uluslararası Alkol, Uyuşturucu ve Trafik Güvenliği Konseyi Bülteni), Cilt 30, Sayı: 1, 2019 1. Çeyrek